top of page

Ağ Pazarlaması & Network Marketing Başarıya Götüren 4 Adım

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2020

One More, Avon veya Tupperware'i duyduysanız, ağ pazarlaması ismine az çok aşinasınızdır. Bu isimler, girişimci birer ruha sahip olanlar için çok uygun olabilecek bu tür işlerin başlıca örneklerindendir. Peki, ağ pazarlaması tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Baş ağrısı ve yüksek risk seviyesi olmadan bir işletme sahibi olmanın imkânlarından maksimum seviyede nasıl fayda sağlayabileceğinizi öğrenmenin zamanı geldi.

Çalışma saatlerini kendinizin belirlediği, kendi kendinizin patronu olduğunuz, Dünyanın dört bir yanını gezip görme imkânı oluşturabileceğiniz ve elbette hatırı sayılır miktarlarda para kazanabileceğiniz bir işiniz olsun ister misiniz? Tabii ki istersiniz!


Hayatımızı bu seviyelere çıkarmanın bir yolu da ağ pazarlamasıdır.


Ağ Pazarlaması / Network Marketing Nedir?

Ağ pazarlaması ya da network marketing olarak adlandırılan sistem, bir ürün veya hizmetin kişiden kişiye satışına bağlı bir modeldir. Ürünün mesajını çok çeşitli potansiyel müşterilere ulaştırmak için birlikte çalışan bir ekip geliştirmeyi kapsar. Bu ekiplerin liderleri, diğer ekip üyelerinin sattıkları ürünlerin yanı sıra kendi sattıkları ürünlerin de maksimum karşılığını alırlar.


Aynı zamanda çok basamaklı pazarlama, referans pazarlaması ve tüketici odaklı doğrudan pazarlama olarak da bahsedilir. Ne düşünürseniz düşünün, bu pazarlama yöntemi en iyi girişimcilerin başarıya ulaşabileceği ve hatta gerçek mükâfatlarını alabileceği işletmelerdir.


Ağ Pazarlamasının Çalışma Şekli Nasıldır?

Ağ pazarlaması işinize saygın bir şirkete kayıt olarak başlayacaksınız.


Genellikle promosyon malzemeleri, tanıtım malzemeleri ve başlamak için size gerekli olabilecek diğer materyalleri içeren bir "başlangıç ​​kiti" alacaksınız. İlk başta size yol gösterebilecek, satış ve ürün eğitimleri verebilecek, ürünün bulunduğu sektör hakkında ipuçları verebilecek bir sponsorun altında çalışacaksınız. Ürününüz hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendikten sonra satışa odaklanmaya hazırsınız demektir.


Çoğu ağ pazarlaması yüz yüze satış prensibiyle gerçekleşir. Burada tek yapmanız gereken insanlarla iletişim kurmak! İçinizdeki ışığın parlamasına müsaade edin, ilişki kurmak ve insanların ürününüze dikkatini çekmek için iletişim becerilerinizi maksimum seviyede kullanın. Bu noktada ağ pazarlama planının ana temelini oluşturan "ağ" bölümü devreye giriyor. Birisini kazanç planına dahil ettiğinizde, ekibinizin bir parçası olur. Onun ve onun ekibindeki diğer kişilerin satışından komisyon kazanılır. Bu süreç network marketing kazanç sistemi şekil ve şartlarına göre basamaklar halinde devam eder. Üyelik için ne kadar tutkulu insan bulabilirseniz o kadar kazançlı çıkarsınız.


Ağ Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Ağ pazarlamasının en popüler avantajlarından biri; kendi şirketinizi kurmak gibi bir sorumluluğu üstlenmeden kendinizi patron gibi hissedeceğinizdir. Tipik olarak evinizin dışında çalışabilir ve kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz, bu da size birçok girişimcinin sevdiği esnekliği hiçbir risk olmadan verir. Diğer bir avantaj ise; başkalarıyla birebir bağlantı kurma, ikna edici sunumlar yapma, kendi ekibinizi geliştirme ve yönetme, etkili takip gibi gelecekteki herhangi bir çabanızda kullanabileceğiniz beceriler kazanmanızdır.


Ağ Pazarlamasının Dezavantajları Nelerdir?

Ağ pazarlamasının dezavantajları, herhangi bir satış işindeki gibidir. İşinizi kurmak zaman alacak ve siz "evet" sözcüğünü duymaya başlamadan önce birçok insan size "hayır" diyecektir. Rekabet hızlı ve çetin olabilir, bu nedenle rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmanız gerekiyor. Ağ pazarlama işinin bir parçası olsanız bile, hala bir girişimci olduğunuzu asla unutmayın. Dayanıklılığınızı güçlendirmeli, markanızı oluşturmalı, kendinizi pazarlamalı ve yenilikler yapmalısınız. Tıpkı bilindik bir işe başladığınızda yapacağınız gibi.


Ağ Pazarlamasında Nasıl Başarı Sağlanır?

Ağ pazarlaması hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, vakit kaybetmeden başlama zamanı. Başarılı ve planlı bir ağ pazarlaması yürütmek, zaman alıcı veya karmaşık olmak zorunda değildir. Hikâyenizi değiştirmek, stratejinizi değiştirmek gibi birkaç basit adımla başarının sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi gelin başarıya götüren adımları birlikte atalım.


ADIM 1 “Tutkularınızı Keşfedin”


Ağ pazarlaması “doğru şirketi seçerek ve o şirkette kendin için bir değer yaratabildiğini fark etmekle ilgilidir. En çok neyi seviyorsan, odağını o yöne çevireceksin."


Bir ürün veya hizmete olan sevginiz ve tutkunuz, sizi onun hikâyesini doğru bir şekilde anlatmaya sevk eder. Bu şekilde söz konusu üründe en doğru değeri yaratırsınız. Geçmişte kullandığınız ürünlerden hangilerinin hayatınızı iyileştirdiğini ve ne hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediğinizi düşünün. Takviye Gıda? Ev dekoru? Makyaj malzemeleri? Derinden ilgilendiğiniz bir şeyi seçtiğinizde, bu tutku içinizde kendiliğinden parlayacaktır.


Sevdiğiniz bir şeyi seçmenin bir diğer faydası da, daha fazla satış. Çağımızın tüketicileri pazarlama, markalaşma ve reklam bombardımanına tutuluyor. Bunu sadece para için yapıyorsanız, hemen hissedecekler ve buna göre savunmaya geçeceklerdir. En iyi ağ pazarlaması girişimcileri, gerçek tutkularını para kazanma becerileriyle nasıl bütünleştireceklerini bulurlar. Ağ pazarlaması en başarılı haliyle nedir? Bu, dünyada bir fark yaratma ve bunu yaparken para kazanma şansınız.


ADIM 2 “Doğru Şirketi Seçin”


Tutku, başarılı bir ağ pazarlamasının en temel gereksinimidir ve tutkunuza uyan doğru şirketi seçmek de aynı derecede hayati önem taşır. Mesajı, hikâyesi, ürünleri veya hizmetleri imajınızı yansıtan ve onların saflarına katılmak istemenize neden olan bir işletmeyi bulmak için dikkatli bir araştırma yapmanız gerekir. Seçtiğiniz ağ pazarlamacılığı işletmesinin de aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:


Operasyonda en az beş yıl:

Ağ pazarlamacılığı işletmelerin yüzde ellisi ilk yıl içinde, yüzde 80'i ise beş yıl içinde batıyor. Kapıları en azından bu kadar uzun süredir açık olmayan bir işletmeye kaydolmak ek bir risktir.


Sürekli nakit akışı:

Gizleyecek hiçbir şeyi olmayan ağ pazarlama şirketleri mali tablolarını açıklar. Tabloları okumak için zaman ayırın ve işletmenin yeterli hale getirildiğinden emin olun.


Mesleki gelişim:

İşletmenin ihtiyacınız olan ürün eğitimini, teknolojiyi ve desteği sağladığından emin olun, sizi eğitiminizi ilerletmek için gereken tüm konferans ve toplantılara gönderecektir.


Yerleşik müşteri tabanı:

Zaten hayran müşteri kitlesine sahip olan köklü bir şirketle oturum açın. Mevcut müşteri tabanı, bir ağ pazarlama işletmesinin gerektiğinde vites değiştirmesine olanak tanır.


ADIM 3 “Kaynaklarınızı Çalıştırın”


Ağ pazarlamasında başarılı olmak, büyük ölçüde ne kadar kaynak geliştirebileceğinize bağlıdır. Bağlantılarınızı nasıl keşfedeceğinizi tespit ederek başlayın. Ağınızı büyütmek için yararlanabileceğiniz düzinelerce ilişkiniz olabilir.


İlişkide olduğunuz insanlara yönelmeyi düşünürken, ürününüz veya hizmetinizle onların hayatlarına değer katmak istediğinizi unutmayın. Yaşamanın sırrının vermek olduğunu unutmayın. Ağ pazarlamasında başarılı olanlar, bunun satışla ilgili olmadığını anlar. Bu, kazanç zihniyetini geliştirme ve başkalarının yaşamlarını iyileştirme fırsatını kullanmakla ilgilidir.


ADIM 4 “Zihniyetinizi Yönetin”


Ağ pazarlamasında, kendiniz hakkında düşünme şekliniz, taktiklerinizden çok daha önemlidir. Uygulamak için pek çok stratejiniz olabilir, ancak doğru zihniyette değilseniz, bunları uygulayamazsınız. Bununla birlikte, iş deneyiminiz olmasa bile, doğru zihniyeti yaratırsanız ağ pazarlamasında başarılı olabilirsiniz.


Ağ pazarlamasına başlamadan önce, olumlu duyguları nasıl geliştireceğinizi ve durumlara tepkinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bir duruma tepki vermek yerine nasıl hissettiğinizi seçin. Bunu yaptığınızda, hayat sürücü koltuğuna sizi koyarak kontrolü ele almanızı sağlayacaktır. Ağ pazarlaması hakkında bilgi edindikçe birçok zorlukla karşılaşacaksınız ve her bir gerilemeyi üstesinden gelebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir şey olarak görmek, uzun sürmeyecek hayal kırıklıklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


Ağ pazarlamasında nasıl başarı sağlayacağınızı öğrenmek zaman alıcı ya da karmaşık olmak zorunda değildir. Birkaç basit adımla büyük bir atılım oluşturmak mümkün. Hikâyeni değiştirmek, Stratejinizi değiştirmek… Ve başarı sizi takip eder.

324 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page